Sorgusuz sualsiz ilişkiler için travestiler her zaman doğru adres

Peki mesafe ihtiyacı fazla olan metropol insanlarının ne tür yeni ilişki biçimleri var?

İstanbul travestileri , tanımlı bir bağlanma içinde olmak istemeyen bireylerden söz edeceğiz. İlişki türlerini bir spektrum gibi düşünürsek, tek gecelik ilişkiyi, bağlanmanın hiç olmadığı en uçtaki ilişki türü olarak değerlendirebiliriz. Spektrumun diğer ucunda bildiğimiz klasik evlilik yapısı var.

Arada neler var?

Tek gecelik ilişkide, yeni tanışan ve o gece veya takip eden birkaç gün boyunca devam eden bir ilişkiden bahsediyoruz. Bu durumda, bireyler birbirlerine iletişim bilgilerini vermek durumunda olmadıkları gibi, kimi zaman gerçek kimlik bilgilerini saklamayı bile tercih edebilirler.
“Friends with benefits” klasik birlikteliğe en yakın olanıdır. İlişki, yalnızca cinsellik üzerine kurulu değildir. Eşler birbirleriyle vakit geçirmekten hoşlanırlar; yemeğe çıkarlar, sinemaya giderler, arkadaştırlar ama sonunda mutlaka cinsellik yaşanır.

Klasik ilişkiden farkı ne?

Klasik ilişkiden farkı, eşlerin birbirlerine karşı minimumda sorumluluk taşımaları. Birbirlerine “hayır” yanıtı verdiklerinde, karşı taraftan herhangi bir duygusal tepki gelmeyeceği var sayılır.
“Fuckbuddy” ise yalnızca cinsellik odaklı olan, karşılıklı paylaşımın cinsellik sınırlarını çok ender aştığı, bir süreç boyunca devam eden ilişki türüdür.

Bu tip ilişkiler yaşayan danışanlarınız ne tip sorunlarla geliyor?

Etik nedenlerle bu soruya cevap vermem mümkün değil. Ama şunu söyleyebilirim, insanlar bu tür ilişki yaşadıkları için terapiye gelmezler. Başka sorunları olur fakat kişiyi tanırken bu tür bir ilişki tarzını, hayatının o evresi için benimsemiş olduğunu  fark edersiniz. Bu ilişki türleri a priori patolojik değil; psikiyatrlar için bir sorun olarak görülebilmeleri, ancak kişinin hayatına ve ilişkilerine zarar vermeye başladığında mümkün. Yoksa bireylerin hayatlarını nasıl yaşayacakları yalnızca onların tercihidir. Bizler toplum polisi değiliz, olmamalıyız da.

İLK ADIMI KADIN ATINCA…

Columbia Üniversitesi Psikiyatri Profesörü Dr. Anke A. Ehrhardt, kadınların ilk adımı attığı ya da seksüel ilişkiyi başlattığı durumların, erkeklerde endişeye sebep olduğunu söylüyor. Bu neden olabilir?

Kadının özgür olduğu ve ilişkiyi cinsel anlamda domine ettiği durumlarda erkeğin kaçmaya meyilli olduğunu bir genellerme olarak doğru. Ama bu bütün erkekler için geçerlidir demek mümkün değil. Kadının cinselliğini rahatlıkla, istediği gibi yaşaması, cinsel isteklerini ifade edebilmesi erkeği ürküten ve zaten çoğunlukla var olan özgüven eksikliğini daha da artıran bir durum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın